Slovenska udeležba v štirih novih projektih razpisa QuantERA 2021

Mar 12, 2021 | Novice, Projekt

QuantERA je evropska mreža 41 organizacij za financiranje raziskav iz 31 držav, ki podpira vrhunske raziskave in inovacije na področju kvantnih tehnologij. V okviru razpisa QuantERA 2021 je bilo financiranih 39 novih raziskovalnih projektov s področja kvantnih tehnologij, med njimi tudi štirje, v katerih sodelujejo slovenske raziskovalke in raziskovalci:

  • QuSiED: Quantum simulation with engineered dissipation, koordinatorica: dr. Zala Lenarčič, IJS
  • T-NiSQ: Tensor Networks in Simulation of Quantum matter, koordinator: Simone Montangero INFN – Sezione di Padova, Italy, udeleženka: dr. Zala Lenarčič, IJS
  • DQUANT: Dissipative Quantum Chaos Perspective on Near-Term Quantum Computing, koordinator: Pedro Ribeiro Instituto Superior Técnico / Physics Department, Portugal, udeleženec: prof. dr. Tomaž Prosen, ULJ FMF
  • uTP4Q: A versatile quantum photonic IC platform through micro-transfer printing, Dries Van Thourhout Ghent University, koordinator: Photonics Research Group, Belgium, udeleženec: prof. dr. Janez Krč, ULJ FE

Projekt Quantum simulation with engineered dissipation – QuSiED, katerega koordinatorica je dr. Zala Lenarčič z Instituta “Jožef Stefan”, se osredotoča na kvantne simulacije in inženiring disipacije v kvantnih sistemih. Glavni cilj projekta je razvoj nove eksperimentalne platforme, ki združuje optične pincete z iterbijem in kvantno elektrodinamiko votlin (cavity QED). Ta pristop omogoča izboljšanje interakcijskih zvestob in nadzor nad disipativnimi procesi, kar odpira nove možnosti za raziskovanje kvantnih simulacij, metrologije ter nenavadnih kvantnih faz snovi.

Projekt Tensor Networks in Simulation of Quantum matter – T-NiSQ, v katerega je prav tako udeležena dr. Zala Lenarčič z Insituta “Jožef Stefan”, razvija kvantno navdahnjene algoritme za validacijo in simulacijo kvantnih sistemov v prisotnosti šuma. Uporaba tenzorskih mrež (tensor networks) omogoča natančno modeliranje kompleksnih kvantnih sistemov in optimizacijo kvantnih algoritmov. Rezultati bodo pomembni za napredek na področjih, kot so teorija kondenzirane snovi, kvantne informacije, oblikovanje novih materialov in kemijskih reakcij.

Projekt Dissipative Quantum Chaos Perspective on Near-Term Quantum Computing – DQUANT, pri katerem sodeluje prof. dr. Tomaž Prosen s Fakultete za matematiko in fiziko UL, preučuje kvantno računalništvo z vidika disipativnega kvantnega kaosa. Namesto tradicionalnega pristopa, ki se osredotoča na odpravo dekoherence, projekt raziskuje možnosti, kako disipacijo izkoristiti kot vir za izboljšanje kvantnih algoritmov in korekcije napak. Cilj je razviti teorijo disipativnih kvantnih vezij in oblikovati nove metode za simulacijo odprtih kvantnih sistemov na obstoječih kvantnih računalnikih.

Projekt A versatile quantum photonic IC platform through micro-transfer printing –  uTP4Q, v katerega je udeležen prof. dr. Janez Krč s Fakultete za elektroniko UL, razvija platformo za integracijo kvantnih fotonskih vezij (QPICs), namenjenih kvantni komunikaciji in kvantnemu računalništvu. Ključni cilj je združitev različnih materialov in tehnologij – kvantnih točk iz indijevega arzenida, litijevega niobata ter superprevodnih detektorjev – v enoten silicijev nitridni valovodni sistem. Ta inovativni pristop bo omogočil nove aplikacije, kot so kvantna distribucija ključev in izboljšane kvantne svetlobne izvore.

Več o celotnem razpisu si lahko preberete na tej povezavi.